Ile dni wolnych od pracy w 2016 roku?

W bieżącym, to jest 2016, roku będziemy pracować dokładnie tyle samo dni ile miało to miejsce w roku kalendarzowym 2015. Dni pracujących jest dokładnie 252. Pozostałe dni to dni wolne od pracy typu weekendy oraz święta. Generalnie pracownikowi nie będzie przypadał przywilej odebrania sobie dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, ponieważ świąt przypadających w tym dniu tygodnia w obecnym roku nie będzie. Nieco bardziej korzystnie z perspektywy labowiczów wypadają święta, bowiem niektóre są w ciągu tygodnia, co oznacza, że mając do wykorzystania urlop, będzie można zrealizować go właśnie wtedy, robiąc sobie długi weekend. W 2016 roku będziemy pracować dokładnie 2016 godzin. Od pracy zupełnie wolnych będzie trzynaście dni, z kolei cztery dni wypadną w niedzielę a dziewięć będzie w dni dopłaty do odszkodowań komunikacyjnych robocze a więc od poniedziałku do piątku.
Jeżeli chodzi o wolne od pracy dni weekendowe to jest ich dokładnie sto czternaście. Najdłuższy czas do przepracowania będzie w czerwcu, sierpniu, wrześniu i wcześniej – w marcu. Wtedy w miesiącu pojedynczym przyjdzie nam pracować aż sto siedemdziesiąt sześć godzin. Jeżeli chodzi o najkrótszy miesięcy pracy, to jest to 152 dniowy styczeń. W styczniu pracuje się dziewiętnaście dni. Warto wiedzieć, iż bieżący rok kalendarzowy, to jest 2016 rok, jest rokiem przestępnym a więc luty ma w tym roku 29 dni. Jeżeli chodzi o kwestię relaksu i wypoczynku i odcięcia od pracy, to święta i zarazem wolne dni prezentują się w następujący sposób – uroczystość kościelna Trzech Króli wypada w środę, a wiec szóstego stycznia. Jeżeli rozsądnie zaplanujemy urlop, dniami wolnymi możemy cieszyć się w tym okresie od pierwszego stycznia do dziesiątego stycznia włącznie.
Łącznie jest to więc dziesięć dni. Jeżeli natomiast mowa o następnym wolnym to chodzi o święta wielkanocne, które są dość szybko, bowiem wypadają po koniec marca. W ostatnim tygodniu będziemy obchodzić uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, a dokładnie będzie to miało miejsce w dniach 27 oraz 28 marca. Jeżeli chodzi o weekend majowy, to nie będzie to szczególnie długi odpoczynek, gdyż weekend ten nie wypada zbyt optymistycznie. Święto 1 maja wypada w niedzielę, z kolei 3 maja wypada we wtorek. Możemy ewentualnie wziąć urlop 2, 4, 5 oraz 6 maja. Musimy do tego czasu zachować jednakże dni wolne do wykorzystania. Jeszcze jedna kwestia to Boże Ciało, które tradycyjnie wypada w czwartek, a więc 26 maja, a nie jak to zazwyczaj miało miejsce w czerwcu. W okolicy Bożego Ciała także mamy sposobność wzięcia kilka wolnych dni i w ten sposób zrobienia sobie samemu długiego weekendu.
W wakacje święto wypada klasycznie 15 sierpnia, czyli w poniedziałek. 1 listopada natomiast wypada we wtorek, z kolei w Święto Niepodległości wypada 11 listopada a więc w piątek. Jeżeli chodzi o Boże Narodzenie to w roku bieżącym Wigilia odbędzie się w sobotę, natomiast drugi dzień świąt w Poniedziałek. Nie ma zatem żadnego dnia dodatkowego wolnego, gdyż nie ma święta wypadającego w sobotę. Jeżeli chodzi natomiast o Nowy Rok, to mowa o niedzieli.